Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

27.11.2014

Piksel w Chochołowie

jeden z mulinowych fotografów, a dokładniej Piksel, wciąż szuka swojego stylu w fotografii. leniuchował ostatnio, ale pokaże Wam próbkę swoich możliwości w fotografii architektury i przy okazji opowie o pięknej wiosce na południu Polski.

Jan Kasprowicz napisał kiedyś:

"Nie ma tu nic szczególnego,
Żadnych tu dziwów świata:
Fundament ze skalnych odłamów,
Z płazów świerkowych chata."

Piksel znalazł ilustrację tych słów. gdzie? ta niewielka podhalańska wieś nazywa się Chochołów.
Chochołów
Chochołów bywa nazywany żywym skansenem podhalańskiego stylu budownictwa. ten styl, to jak widać na zdjęciach powyżej, drewniane parterowe domy z poddaszem, zbudowane z połówek pni drewna, zwanymi płazami, kryte gontem, z gankiem i rzeźbionymi ozdobami. te w większości stuletnie chaty są takie jasne, ponieważ dwa razy do roku są dokładnie myte. w sumie każdy kto chce dowiedzieć się więcej o tym jak powstają chochołowskie, ale i nie tylko "architektoniczne cuda z drewna" powinien wpaść do Chochołowa na Święto Cieśli i Dekarza (pierwsze odbyło się w maju 2014). warto też zapoznać się z twórczością artysty rzeźbiarza Jana Ziędera, który ma swoją pracownię w domu nr 28, oprócz rzeźb artysty można tam zobaczyć typowe umeblowanie i wystrój góralskiej chałpy.

technologia budowy drewnianych domów jest bardzo ciekawa. ściany powstają z dopasowania płazów jeden na drugim, a spoiwem jest tzw. zrąb, czyli splecenie drewna jak palców obu dłoni. szpary między płazami są wypełniane skręconymi ściśle strużynami z drewna (to tzw. mszenie). wnętrze góralskiej chałpy według tradycji składa się z sieni, czarnej i białej izby oraz poddasza.

w jednej z góralskich chat znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego. budynek muzeum jak i zabudowa Chochołowa należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Muzeum Powstania Chochołowskiego
jest jeszcze jeden budynek obok którego trudno jest przejść obojętnie, to kościół parafialny w stylu neogotyckim pw. św, Jacka. świątynia znajduje się w centrum wsi i górując nad wszystkimi budynkami otacza je swoją opieką.
Kościół pw. św. Jacka

w Chochołowie są liczne gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne oraz restauracja z regionalnymi daniami. w budowie są także Termy Chochołowskie. poza tym rozpoczyna się tutaj czerwony szlak pieszo-rowerowy im. Powstania Chochołowskiego prowadzący na Butorowy Wierch i Gubałówkę. Chochołów znajduje się około 18 km od Zakopanego, niedaleko stąd na Słowację.

i jak Wam się podoba Piksel w roli fotografa architektury?