Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

13.11.2014

Misiowa Rodzina zwiedza Bergamo

do Włoch Misowa Rodzina pojechała, by odwiedzić miasto w regionie Lombardia, ale nie był to Mediolan, tylko to drugie najbardziej popularne miasto regionu, czyli bardzo malowniczo położone Bergamo...
mówi się, że z góry lepiej widać, a już na pewno widać więcej...

a co dokładnie widziała Misiowa Rodzina spacerując po Bergamo?

Misie po mieście woziły się czerwoną kolejką linową - Funicolare! no dobra nie po całym mieście i nie cały czas, ale jechać jechały... skojarzeniem z kolejką na Gubałówkę w Zakopanem jest zupełnie zrozumiałe!
Funicolare / na wzgórzu San Vigilio
Misie podziwiały (najpierw z wysokości, a potem z ziemi) Bazylikę Santa Maria Maggiore. kościół ten z zewnątrz reprezentuje styl romański, a wystrój wnętrza ma barokowy. co ciekawe ten kościół nie ma głównego wejścia tylko cztery boczne.

Bazylika Santa Maria Maggiore
w Bazylice Santa Maria Maggiore pracował niejaki Gasparo Alberti, który miał spory udział w rozwoju włoskiej muzyki sakralnej. w tej bazylice prawdopodobnie po raz pierwszy skomponowano muzykę z wykorzystaniem techniki polifonii. 

Misiowa Rodzina spacerowała także po Piazza Vecchia czyli po starym rynku, nad którym góruje Wieża Miejska, z niej można podziwiać panoramę miasta. a na środku placu znajduje się fontanna z białymi lwami. 

Wieża Miejska / Piazza Vecchia w Bergamo
Kraków ma swój hejnał na trąbce, a Bergamo ma uderzenia dzwonu: o godzinie 9:00, w południe i o 22:00. dzwon znajduje się na Wieży Miejskiej. Campanone - tak mieszkańcy Bergamo ją nazywają (po włosku "campana" oznacza dzwon).
widok z Wieży Miejskiej

Misie wpadły też na chwilę do Muzeum Historii Naturalnej. spotkać mamuty to jest coś, prawda? cała Misiolandia zazdrości!
Muzeum Historii Naturalnej w Bergamo
poza tym, w mieście Bergamo urodził się Francesco Nullo, żołnierz włoski, dowódca oddziału tzw. garibaldczyków, którzy wzięli udział w polskim Powstaniu Styczniowym 1863r. mogiła, w której został pochowany znajduje się w Olkuszu (Małopolska, Polska).

kojarzycie Arlekina, takiego, khe khe, kolorowego pajaca w masce z włoskiej commedii dell’arte? więc ta postać była wzorowana na "prostaku z gór Bergamo", który przybył do Wenecji za pracą...

...więcej zdjęć z Bergamo znajdziecie TUTAJ. polecamy!