Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

13.03.2017

zimowe spacery misia Michaela

niedawno pisaliśmy o feriach Misia Bordo w Zakopanem, było też o zimowej przygodzie Misia Mishuta w Rosji, a dzisiaj, dzięki zdjęciom od Misia Michaela, pokażemy Wam zimę w parkach Nowej Huty w Krakowie!

pewnie nie pamiętacie z kim Miś Michaela lubi chodzić na spacery, więc kliknijcie TUTAJ i już wszystko będzie jasne. a po nieco informacji o samej dzielnicy Nowa Huta klikajcie TUTAJ

Miś Michael zaprasza na spacer po parkach osiedla Szklane Domy. pamiętacie szklane domy u Żeromskiego

Szklane Domy, Nowa Huta, Kraków

pierwszy park miejski, o którym chcemy Wam opowiedzieć i w którym nasz mulinowy podróżnik czuje się jak rybka w wodzie, to Park Ratuszowy.

Park Ratuszowy, Nowa Huta, Kraków
Park Ratuszowy na osiedlu Szklane Domy w Dzielnicy XVIII jak to miejska przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa ma wyznaczone ścieżki i trasy do spacerowania wśród drzew i ławek. 


park ma powierzchnię 2,2 ha i bywa nazywany "Parkiem emerytów i rencistów", bo to właśnie oni lubią spędzać czas grając w szachy lub w karty przy kamiennych stolikach na terenie parku. 

charakterystycznym elementem parku jest rzeźba ryby, a stoi ona u zbiegu głównych alejek:
rzeźba ryby
czytaliśmy, że we wrześniu 2016 miał stanąć pierwszy w Krakowie regał bookcrossingowy na świeżym powietrzu. dajcie znać jeśli to prawda.

na osiedlu Szklane Domy jest jeszcze jeden park, Park Szwedzki. jego nazwa pochodzi od pobliskiego "bloku szwedzkiego", który powstał w latach 1957-59 jako chyba pierwszy niesocrealistyczny budynek w dzielnicy. autorami projektu byli Janusz i Marta Ingarden. blok ma długość 260 metrów i w połowie swej długości "łamie" się pod kątem 30 stopni. TUTAJ trochę więcej o bloku szwedzkim.

a w Parku Szwedzkim jest mniej więcej tak: 


w bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka. budynek oglądany od frontu przypomina drzewo. na placu przed kościołem znajdują się m.in. pomniki ks. Jerzego Popiełuszki. obok znajduje się budynek klasztoru oo. Cystersów.

Kościół MB Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka, Nowa Huta, Kraków
szukając informacji o parkach miejskich, po których spacerował Michael, znaleźliśmy informacje o najmniejszym parku świata i strasznie się nam marzy by go kiedyś zobaczyć, w końcu jest tylko troszkę większy od nas ;) czy ktoś z Was słyszał o Mill Ends Park w Portland, w Stanach Zjednoczonych? 

a jeśli macie już dosyć zimna zapraszamy na garść letnich wspomnień Misia Michaela: znad morza, z Wrocławia lub z Krynicy Zdrój. polecamy wszystkie!