Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

26.04.2017

pozdrowienia z BrazyliiMulinowe Misie już nie podróżują... więc poniżej przeczytacie o naszej naprawdę ostatniej przygodzie... Misiolandia to już historia! Dziękuję za to, że byliście z nami tak długo! 
Ania i Miśki :)pamiętacie Misia Piłkarza? opowiadał nam kiedyś o piłce nożnej ubrany w barwy ulubionego klubu sportowego swojego nowego opiekuna. a skoro ma już swojego opiekuna, to ma też imię. poznajcie ponownie Misia Cruzeiro, który wybrał się w daleką podróż do Brazylii!Brazylia jest 27 razy większa od Polski i zajmuję niemal połowę powierzchni Ameryki Południowej. chociaż kojarzy się głównie z Amazonką, karnawałem w Rio, rozpostartymi ramionami Chrystusa Odkupiciela, czy piłką nożną... my dzięki pocztówkom od Cruzeiro poznaliśmy inny kawałek Brazylii. a nawet jeśli nie wspomnimy Wam o wodospadzie Iguazú, wyspie węży czy kiedy dokładnie trafili tutaj Portugalczycy albo co się robi na Głowie Cukru i czy kawa lepiej smakuje przed czy po treningu capoeiry, to wiedźcie, że nasza ciekawość kazała nam i te fakty sprawdzić...


jedną z ważniejszych rzek w Brazylii jest Parana. oprócz tego że jest druga po Amazonce pod względem długości i uchodzi do Oceanu Atlanckiego, to jej wody zasilają elektrownię wodną (drugą co do wielkości na świecie), którą wybudowaną przy tamie Itaipu. 

w regionie Paraná jest miasto Londrina, czyli mały Londyn. nazwę wybrali angielscy osadnicy, który w tym mieście gromadzili zapasy kawy, by później z portu Santos wysyłać je do Europy. na pocztówce od misia Cruzeiro możecie zobaczyć jezioro Igapo z widokiem na miasto Londrina.


Jezioro Igapo, Londrina, Brazylia

w tym samym regionie znajduje się miasto Paranaguá, założone w 1648 roku. to jeden z największych portów Brazylii. na terenie miasta można trafić m.in. na takie oto architektoniczne cuda:Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej do Rocio, Paranaguá, Brazylia


Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, Paranaguá, Brazylia

Minas Gerais to kolejny region Brazylii z którego dostaliśmy pocztówkę. największym miastem tego stanu jest Belo Horizonte gdzie miś Cruzeiro mieszka. na terenie Minas Gerais występuje tropikalna sawanna, czyli cerrado. nasza pocztówka pochodzi z historycznego miasta - Congonhas. jest tam bardzo ważna dla Brazylijczyków Bazyliką Bom Jesus.  


Bazylika Dobrego Pana Jezusa z Matozinhos, Congonhas, Brazylia

kolejna pocztówka przedstawia widok na miasto poszukiwaczy diamentów - Diamantinazabytkowe centrum miasta, z barokowymi zabytkami architektury kolonialnej, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. kiedyś wydobywano tutaj złoto i diamenty, o czym przypomina miejscowe Muzeum Diamentów.

Diamantina, Brazylia

na kopercie w której przyszły do nas pocztówki od Cruzeiro były znaczki przypominające o Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016.

a jeśli ciekawi Was jaką walutą posługują się Brazylijczycy rzućcie okiem tutaj, no i na nasze zdobycze do kolekcji! 

tak oto spełniło się nasze marzenie, by jeden z nas trafił na kontynent południowoamerykański!