Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

06.03.2017

zimowa przygoda w Rosji

Здравствуйте, друзья! 

tak wita się z Wami nowy mulinowy podróżnik o imieniu Mishut! a jak wygląda (oraz pozostali mali podróżnicy) zobaczycie TUTAJ.

Mishut za cel swojej podróży obrał największe państwo świata pod względem powierzchni. Federacja Rosyjska, bo o niej mowa, rozciąga się od wschodniej Europy, przez północną Azję aż po Ocean Spokojny, co oznacza, że długość geograficzna od zachodniej granicy państwa po wschodnią wynosi 171°22′ , a więc różnica czasu astronomicznego między nimi wynosi 11 godzin i 25 minut! Rosja jest ogromna, a o jej brzegi rozbijają się fale z aż 13 mórz! rosyjskie terytorium podzielone na około 85 obwodów, republik lub krajów zamieszkuje prawie 150 mln ludzi. europejską i azjatycką część Rosji oddziela pasmo górskie - UralJezioro Bajkał zwane "błękitnym okiem Syberii" to najgłębsze i najstarsze jezioro świata, a syberyjskie lasy stanowią 25% wszystkich lasów naszej planety. Rosja to nie tylko Moskwa, Plac Czerwony i Gazprom, to także bajki Puszkina, powieści Dostojewskiego, balet, Jurij Gagarin, Garri Kasparow, czy drewniane matrioszki i milion innych ciekawych skojarzeń!

nasz mały miś zamieszkał w mieście Ufa w Baszkirii. 


Ufa znajduje się po europejskiej stronie Uralu i została założona jako fortyfikacja w 1574 roku przez Iwana Groźnego. oficjalnym symbolem miejskim Ufy jest kuna (zobacz herb Ufy).  podobno jedynym miastem, które połączone jest z Moskwą więcej niż jedną autostradą jest właśnie Ufa. ponadto jedna z linii kolei transsyberyjskiej ma swój przystanek w Ufie. Ufa jest ważna dla wszystkich muzułmanów żyjących na Uraluw mieście buduje się największy meczet w Europie - Ar-Rahim.
oprócz tego, tutaj przez jakiś czas mieszkał Jaroslav Hašek - czeski pisarz, ten od Przygód dobrego wojaka Szwejka... w Ufie urodził się rosyjski skoczek narciarski Dmitrij Wasiljew.

tymczasem w Ufie ciągle zima...


główną atrakcją miasta jest pomnik lokalnego bohatera i poety, który dowodził dziesięciotysięczną armią w antyfeudalnym powstaniu zwanym powstaniem Pugaczowa, a nazywał się  Saławat Jułajew.

ten sam pomnik na tle wschodzącego słońca znajduje się na godle Baszkortostanu. w Baszkirii istnieje miasto o nazwie Saławat. a imieniem Saławata Jułajewa nazwano największy klub hokejowy w Ufie.


Saławat Jułajew (pomnik), Ufa

Rosja jest nazywana"niedźwiedziem z północy"i podobno po jej ulicach chodzą prawdziwe niedźwiedzie...


miś Mishut czekając na wiosnę popija herbatę z miodem i rozmyśla o kolejnych wycieczkach po okolicy. od misia wiemy, że Ufa zajmuje pierwsze miejsce w produkcji miodu w Rosji. każdy miś kocha miód, Mishut uwielbia ten baszkirski!Mishut dobrze się bawi w towarzystwie dwóch wesołych pluszowych kogutów, które jako symbole roku 2017, wróżą mu wiele ciekawych przygód.żółty miś ma także koleżankę papugę, przy której nigdy się nie nudzi.i tak oto zimowa przygoda misia Mishuta dobiegła końca. czekamy na więcej, a Wy?

do Rosji trafiła kiedyś zielona Silvia, pamiętacie? jeśli nie, zaglądajcie TUTAJ.