Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

11.07.2015

misiowe ciekawostki

jakiś czas temu czytaliśmy o niedźwiedziu brunatnym z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który dał się ponieść swej fantazji i ruszył w podróż do ukochanej (zamieszkałej na Węgrzech), którą pewnie wywąchał, któregoś dnia tuż po południowej drzemce. a ten kochliwy misiek to Iwo. precyzyjne dane o jego wędrówkach dostarcza obroża, którą nosi od 2014 roku. to dzięki niej wiadomo, że w ciągu 3,5 tygodnia niedźwiedź przebył jakieś 373 km. no niewątpliwie podróżowanie jest w naszej misiowej naturze! Iwo jest częścią projektu Badawczego GLOBE, który ma na celu m.in. ocenić wpływ zmian klimatycznych na życie, sen zimowy i upodobania kulinarne niedźwiedzi brunatnych na terenie Karpat i Skandynawii. fascynujące!

drążąc dalej niedźwiedzi temat dowiedzieliśmy się, że kiedyś żyły niedźwiedzie jaskiniowe i krótkopyskie, dzisiaj występują "misie" brunatne, polarne, malajskie, himalajskie, andyjskie, a także baribale, wargacze, no i pandy.

a pluszowe?! no ba, tych chyba jest najwięcej w calutkim wszechświecie... małe, duże, wypychane, wydziergane, itd. żeby o pluszowych misiach dowiedzieć się co nieco warto by wybrać się do Wielkiej Brytanii, a dokładniej do Ironbridge w hrabstwie Shropshire. bo tam, w mieście w którym powstał pierwszy metalowy most w historii świata, znajduje się firma produkująca pluszowe Misie oraz inne wypychane zabawki, a nazywa się: Merrythought. nazwa i logo firmy pochodzi od symbolu szczęścia w kształcie litery "y" czyli ptasiego obojczyka. pluszaki od Merrythought są ręcznie robione i już od 1930 roku wykonują zawód Pluszowej Zabawki.
a jeśli ktoś z Was nie pamięta dlaczego pluszowy Miś po angielsku to "teddy", zapraszamy TUTAJ.

zbierając ciekawostki o Misiach małych i dużych trudno nie wspomnieć o żelkowych Misiach! podobno Misie Haribo pozwalają się pożerać ludziom już od 1922 roku. taka misiowa żelka ma jakieś 2cm wzrostu, waży 2,3g i rozciągają się nawet do 7cm (?) a gdyby roczna produkcja Złotych Misiów nie została zjedzona utworzyła by łańcuch oplatający Ziemię aż trzykrotnie. nieźle!

wśród znanych Misiów, oprócz tych bajkowych, najbardziej imponuje nam Kapral Wojtek i Baśka Murmańska. o tej drugiej jeszcze Wam nie opowiadaliśmy, ale wierzymy, że prędzej czy później jakiś Mulinowy Podróżnik trafi do Twierdzy Modlin gdzie mieszkała biała niedźwiedzica, Baśka.


o pewnych misiowych przesądach i symbolice niedźwiedzia w folklorze pisaliśmy TUTAJ. według dawnych wierzeń, niedźwiedź to symbol naszej pierwotnej siły, a ze względu na zimową hibernację jest symbolem starości i śmierci. podobno Alchemicy widzieli w nim symbol ciemności i tajemnicy pramaterii. bywał też symbolem śmiertelnego grzechu obżarstwa.

według sennika: gdy widzimy niedźwiedzia we śnie będziemy mieć szczęście w grze… a gdy Miś nas napadnie, stracimy dużo pieniędzy… gdy go pokonamy - czeka nas diametralna zmiana w życiu. gdy Miś będzie stał na dwóch łapach - otaczają nas niemądrzy ludzie… a gdy we śnie bawimy się z niedźwiedziem - oznacza to, że próbujemy nawiązać kontakt ze swoją podświadomością…

no, a kolejne misiowe ciekawostki już wkrótce!