Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

09.10.2014

randka w stolicy

miasto do którego pojechali Avis i Vatzi w XIV w. nazywane było Warseuiensis albo Varschewia czy Warschouia aż w końcu stało się Warszawą. tak, nasze dwa Misie odwiedziły stolicę Polski, nie jako pierwsze, ale ich wycieczka była typowo krajoznawcza, chociaż pewnie nie tylko ;)

Warszawa jest największym miastem w Polsce pod względem powierzchni i liczby ludności. to miasto wielu muzeów, teatrów i wyższych uczelni, oraz licznych instytucji rządowych i nie tylko. w herbie ma Syrenkę, która według legendy jest siostrą Syrenki z Kopenhagi. przez miasto przepływa królowa polskich rzek - Wisła. największy port lotniczy w Polsce to oczywiście warszawskie Okęcie czyli lotnisko Chopina.
ulic, alej, rond i placów w Warszawie jest w sumie około 6 tysięcy. najstarsze ulice znajdują się w okolicach Starego Miasta. najdłuższą ulicą jest Wał Miedzeszyński, największym placem - pl. Defilad, a wśród najbardziej znanych warszawskich ulice trzeba wymienić: Marszałkowską, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie. 

z ciekawostek mniej oczywistych... w Warszawie powstał pierwszy na skalę światową pomnik "ku czci" pracy fizycznej i anonimowych robotników, chodzi o Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej, przy ulicy Grochowskiej, odsłonięty w 1825r. obelisk upamiętnia budowę jednego z traktów prowadzących do Warszawy. wówczas w 4 lata ułożono 200 km bruku!

innym pomnikowym "fenomenem" na skalę światową jest Kolumna Zygmunta III Wazy, to pierwsza kolumna z osobą świecką, bo nie da się ukryć że król Zygmunt Jezusem ani innym świętym nie był. kiedyś kolumna była pokryta płytkami złota, które zostało zdrapane, nic to, w końcu sława króla "jaśniejsza jest od złota, a trwalsza od spiżu". kolumnę ustrzelił niemiecki czołg w 1944, odbudowana została w 1949r. na zdjęciu poniżej widać i Kolumnę i Zamek Królewski.
plac Zamkowy

najbardziej charakterystycznym warszawskim budynkiem jest "Pekin" czyli 187,68 m ze stali, betonu, cegły, ceramiki, kamienia i drewna. Pałac Kultury i Nauki, o którym mowa, to najwyższy budynek w Polsce. powstał zgodnie z umową międzynarodową z 1952r. "jako dowód  i wyraz przyjaźni" dwóch narodów, miał być wybudowany w całości na koszt ZSRR. otwarty w 1955 roku. Maria Dąbrowska pisała o PKiN, że "jest potwornie brzydki". nie da się zaprzeczyć, czy brzydki czy nie, jest symbolem Warszawy, a  ma 237 m – wraz z iglicą, 44 piętra, taras widokowy na 30. piętrze, 3288 pomieszczeń i drugi co do wielkości w Europie zegar (cztery tarcze po 6 metrów średnicy).
jaki ogromny kompleks mniejszości musi się budzić w każdym kto stanie vis-à-vis Pałacu!
PKiN

na Krakowskim Przedmieściu znajduje się Pałac Prezydencki. był nazywany Pałacem Koniecpolskich, Radziwiłłów, Namiestnikowskim, Rady Ministrów, był także Domem Niemieckim - czyli kasynem i hotelem dla oficerów SS w czasie wojny. w Sali Kolumnowej pałacu w 1955 podpisano Układ Warszawski, a 1989 obradował tam Okrągły Stół. od 1994 jest oficjalną siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej. jest to największy pałac w Warszawie, przed budynkiem znajduje się pomnik Józefa Poniatowskiego.

wśród wielu symboli Warszawy nie da się pominąć 15-metrowej palmy daktylowej na Rondzie de Gaulle'a. autorką projektu jest Joanna Rajkowska. palma stoi dumnie na swoim miejscu od 2002 roku.
na słynnej palmie zakończymy spacer po Warszawie, ale jeśli macie ochotę, a w najbliższym czasie nie wybieracie się do stolicy, to zapraszamy na wirtualny spacer po Warszawie o TUTAJ.