Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

07.10.2014

Miś Podróżnik w stolicy Katalonii

miasto do którego trafił Miś Podróżnik znajduje się w regionie zwanym Katalonia w Hiszpanii, ale zanim Miś domyślił się gdzie jest, rozglądał się badawczo z okna. był bardzo odważny, co tam lęk wysokości gdy przygoda woła go i nęci.
po zejściu na ziemię ;) okazało się, że mały Podróżnik będzie zwiedzał Barcelonę! no i się zaczęło...

Barcelona to jedno z najpiękniejszych miast Europy. słynny deptak barceloński to La Rambla i prędzej czy później każdy turysta się na nim pojawia. to nic, że 4 km plaża w Barcelonie nie jest naturalna tylko usypana tuż prze Igrzyskami Olimpijskimi (1992). nie szkodzi, że Barcelona bywa uważana za stolicę kieszonkowców, a kierowcy jeżdżący po mieście powodują średnio trzy wypadki drogowe w ciągu każdej minuty. któż by się temu dziwił, że największa atrakcja sakralna od ponad stu lat jest wciąż w budowie, i kto by grymasił na fakt że nieruchomości tutaj osiągają najwyższe ceny w Hiszpanii...

w Barcelonie chce się być i basta!

najbardziej znanym obiektem Barcelony jest Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny), bazylika która w 2026 (przewidywany rok zakończenia budowy) będzie najwyższą świątynią na świecie. Podróżnik ją widział i był pod wrażeniem!
więcej zdjęć z Sagrada Familia TUTAJ

dla wielu ciekawszą, ale w nieco innym wymiarze świątynią jest stadion Camp Nou. któż nie słyszał o drużynie FC Barcelona... ich stadion jest największy w Europie.

z Barceloną kojarzy się na pewno architekt Antonio Gaudi, którego styl obejmował bogate zdobienia i fantazyjne kształty. aż siedem budowli projektu Gaudiego jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, np. Park Güell - królestwo mozaiki "trencadis" - gdzie w celach dekoracyjnych wykorzystane zostały potłuczone kawałki płytek ceramicznych. na terenie tego parku znajduje się najdłuższa ławka na świecie -152 metry długości.

23 kwietnia w dniu świętego Grzegorza wszyscy obdarowują się nawzajem różami i książkami, to taki kataloński "dzień zakochanych". (UNESCO, zainspirowane takim świętowaniem, ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Książki).

w Barcelonie znajduje się najobszerniejsza kolekcje dzieł Picassa oraz jedno z największych w Europie Oceanariów (L’Aquarium de Barcelona). pierwszy posąg jaki stanął w mieście to pomnik Krzysztofa Kolumba, który właśnie do portu w Barcelonie przybył po wyprawie do Indii.

Katalonia to nie tylko Barcelona, ale także Costa Brawa i Lloret de Mar (tam zakończył się Złombol!) oraz Montserrat.

Miś Podróżnik wpadł tylko na chwilę do Hiszpanii, ale mocno nas zainteresował tym krajem.

bo flamenco, pasodoble, korrida, tapas, paella, Cervantes, Salvador Dali , Pablo Picasso, kiedyś samochody SEAT, firma telekomunikacyjna Telefónica, czy szybka kolej AVE, siesta, fiesta, mañana, sangria, piłka nożna - to tylko mini streszczenie Królestwa Hiszpanii. poza tym hymn tego kraju nie ma oficjalnie zatwierdzonego tekstu, tylko tam można dostać pomidorem i się z tego ucieszyć (La Tomatina). podobno Hiszpanie mają więcej samochodów niż telefonów komórkowych i wymyślili cudowne urządzenie do sprzątania zwane mopem? Hiszpania to także Baleary i Wyspy Kanaryjskie.

todos los buenos Amigos!