Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

01.08.2014

a żubry mu z łapki jadły

Miś z plecakiem nazywany Podróżnikiem zgodnie z obietnicą swoją przygodę u nowego opiekuna rozpoczął od przysłania nam pocztówki! Miś mieszka na Podlasiu w rejonie zaliczanym do Zielonych Płuc Polski. pocztówka od Podróżnika pochodzi z Białowieskiego Parku Narodowego (najstarszego w Polsce) który zajmuje 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej.  teren Puszczy to przede wszystkim lasy o charakterze pierwotnym będące domem dla licznej flory i fauny z największym europejskim ssakiem na czele, czyli żubrem.

poniżej Mulinowe Misie odważnie pozujące z białowieskimi żubrami z pocztówki!

w pierwszej chwili Misie poczuły się nieswojo w towarzystwie takich wielkich zwierząt, ale dla ciekawych świata podróżników to co nieznane budzi niepokój tylko przez momencik.

pytanie co to za zwierzaki nie cichło w Misiolandii. tak więc kim jest żubr? hmm, to ssak parzystokopytny z rodzinny krętorogich żyjący w stadach...  żubr białowieski należy do linii nizinnej (Bison bonasus) oprócz tego, że jest królem Puszczy jest też kuzynem amerykańskich bizonów. jego potężna budowa budzi respekt, dorosły samiec może ważyć nawet 900kg. żubr żyje około 30 lat. kiedyś żubry zamieszkiwały niemal całą Europę, jednak w większości krajów wyginęły już w Średniowieczu. w Puszczy Białowieskiej współcześnie żyje ponad 900 żubrów trzeba jednak pamiętać, że część tej populacji znajduję się po białoruskiej stronie Puszczy.

TUTAJ można podglądać żubry on-line. zajęcie dla cierpliwych! kamera znajduje się na polanie na skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku). zimą żubry wpadają tam na obiad i podwieczorek.

strasznie się cieszymy, że przy okazji podróży Misia Podróżnika mogliśmy dowiedzieć się co nieco o żubrach!