Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

21.06.2014

Wiki i kumihimo...

nowa misiowa Podróżniczka to Wiki. ta mała pomarańczowa modnisia ma dla nas inspirującą lekcję! ciekawi? no to zapraszamy...

oto Wiki:
Wiki trafiła do Szczecina, czy wpadnie czasem do portu po świeżą rybkę? - możliwe. tymczasem zwiedza kwiecisty balkon swojej opiekunki Joanny. w nowym domu Wiki na pewno nie będzie się nudzić! Joanna ma bardzo ciekawą pasję, w której daje upust swojej kreatywności. w swojej roślinnej oazie Joanna tworzy ręcznie robioną biżuterię.

czy słyszeliście kiedykolwiek o kumihimo? hmm, może to owoc, może grzyb, nazwisko, a może choroba? Wiki nigdy wcześniej nie słyszała tego słowa, ale bardzo chciała poznać jego znaczenie.

"kumihimo" to japońska sztuka wyplatania ozdobnych lin i sznurków. plecionki kumihimo idealnie nadają się do wyrobu pasków, smyczy, bransoletek i naszyjników. Wiki postanowiła, jeśli to tylko możliwe, zostać mistrzem tej metody!

w metodzie kumihimo sposób tkania z wielu nici daje możliwości nieograniczonych kombinacji kolorystycznych... więc do dzieła! by zacząć potrzeba: różnokolorowe sznurki, kumihimo dysk oraz trochę czasu i cierpliwości.


przez środek dysku przeciąga się zestaw sznurków, poszczególne kolory rozstawia się na dysku (sposób rozstawienia zależy od wybranego wzoru). splot podstawowy, to krzyżowanie, w określonym porządku, względem siebie kilku sznurków.
specjalne kółku ułatwia pracę, można je wyciąć samemu. podobno tkanie tą metoda jest tak proste jak liczenie i świetnie nadaje się jako relaksujący sposób zabijania czasu. ważne jest, aby nie pomylić się podczas przekładania sznurków i utrzymywać jednakowe ich naprężenie, to sprawi że sploty będą równe tak jak i cała plecionka.


tkanie kumihimo wymaga skupienia. mała Wiki zauważyła, że przydaje się też fantazja przy łączenia kolorów, nawet tych kontrastowych, co w efekcie końcowym może dać oryginalny wzór.

z pomocą z Joanny, Wiki uplotła biało-czerwoną bransoletkę. troszkę się namęczyła i łapki ją bolą, ale było warto!


proces tkania to nie tylko samo przekładanie sznurków, to także wielka przyjemność dobierania kolorów czy dodatków co ma ewidentny wpływ na efekt końcowy. taka biżuteria naprawdę jest bardzo oryginalna.

kumihimo rozbudziło wyobraźnię małej Wiki. zaczarowana tą japońską sztuką plecenia pomyślała, że tak robiona biżuteria powinna stać się modowym trendem tego sezonu.

Wiki postanowiła pleść, pleść beztrosko, jak najwięcej :) ciekawa jest wszystkich możliwych kombinacji splotów i kolorów. będzie również spacerować i relaksować się na balkonie...
mamy nadzieję, że o postępach w tkaniu Wiki nie zapomni nas powiadomić! 

 さようなら - sajonara Wiki ;)