Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

04.06.2014

Gocha

nowym Misiem Podróżnikiem została mała szara Misia. wygląda być może niepozornie, ale ma pewną misję i marzenie do spełnienie.

oto marzycielka Gocha:
mała Gocha bardzo chce zostać dentystką, tzn. lekarzem stomatologiem. a najmocniej marzy o fotce z narzędziami stomatologicznymi. oby się spełniło! 

ale w tak zwanym międzyczasie Gocha postanowiła zdobyć co nieco wiedzy tajemnej z zakresu stomatologii i się nią z Wami podzielić. kto się już boi?

stomatologia to dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem i leczeniem tego co każdy człowiek ma w swojej jamie ustnej. patronką dentystów jest święta Apolonia.

w Europie na jednego lekarz stomatologa przypada około 1700 potencjalnych pacjentów, a w Nigerii może to być nawet 47000...

jakieś 40% Polaków kojarzy dentystę z bólem i przyznaje się do strachu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. z badań statystycznych przeprowadzonych w Polsce w ostatnich kilku latach wynika także, że 3,8 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, 19% robi to tylko raz dziennie. jeśli już myjemy zęby to zbyt krótko i mało dokładnie i właśnie dlatego podobno 99% dorosłych Polaków ma próchnicę. dane te spowodowały niemały ból zęba u Gochy, nic to, że Mulinowe Misie zębów nie mają!

pierwsze zęby u człowieka zaczynają się wyrzynać około 6 miesiąca życia. proces ten nazywany jest erupcją. dzieci mają 20 zębów mlecznych. między 6 a 13 rokiem życia następuje wypadanie mleczaków, czyli eksfoliacja (dziwne i trudne słowo!). pełne uzębienie dorosłego człowieka powinno wynosić 32 zęby.


o stałe zęby warto dbać. pomaga w tym szczoteczka, nitka dentystyczna i stała opieka stomatologiczna. brak odpowiedniej higieny jamy ustnej "zaowocuje" próchnicą, kamieniem, płytką nazębną, wrażliwością szyjek zębowych, stanami zapalnymi dziąseł, no i paradontozą. a każdy ból czy inny dyskomfort związany z zębami skończy się wizytą w gabinecie... i kto wie może borowanie nie wystarczy... a przyznajcie, że leczenie kanałowe czy resekcja zęba zdecydowanie niefajnie brzmi!

wracając do gabinetu dentystycznego - jego charakterystyczny zapach i specyficzne dźwięki sprawiają, że nie raz odwaga opuszcza człowieka z prędkością światła. podobno są gorsze miejsca tortur niż gabinet dentystyczny, znacie takie może?

pamiętajcie gdy macie problemy ze zgryzem i krzywe zęby idźcie do ortodonty. (ale najpierw sprawdźcie czy wasze konto w banku da radę sfinansować aparat ortodontyczny, bo NFZ nie sponsoruje takich fanaberii).

a kto w swoim życiu nie lubił się ze szczoteczką i nie posiada własnych zębów w gabinecie protetyka dostanie nowy śnieżnobiały uśmiech.

z bólem, ale nie zęba, Gocha żegna się z Wami. ciekawe czy uda jej się spełnić swoje marzenie!?