08.08.2014

mambo (cześć) z Tanzanii

we wschodniej Afryce, w kraju trzy razy większym niż Polska, gdzie ludzie porozumiewają się w suahili, gdzie można wspiąć się na najwyższą górę Afryki oraz podziwiać największe i najgłębsze jeziora Afryki, pojawił się z wizytą Mulinowy Miś o imieniu Znajdek. jego opiekunka mówi o nim Znajduś!

na pewno pamiętacie akcję, której Znajduś kibicował. szczoteczki trafiły do podopiecznych szkoły integracyjnej w Moshi. fotorelację znajdziecie na FB, zapraszamy.

tak więc Znajduś jako pierwszy Miś podziwiał afrykańskie krajobrazy w Tanzanii!

w linii prostej z Warszawy do stolicy kraju, Dodomy jest 6585 km. w Tanzanii żeby obserwować dziką przyrodę, znaną nam z ogrodów zoologicznych, trzeba udać się na safari. w Parku Narodowym Serengeti w pobliżu Jeziora Wiktorii żyją stada antylop, zebr, bawołów, żyraf, lwów, słoni, itd. do Tanzanii należy także Wyspa Przypraw, czyli Zanzibar.

podobno w Tanzanii mleko krowie uznawane jest za symbol szczęścia, za spódniczkę mini można trafić do więzienia, a długie włosy można nosić, ale maksymalnie do 36 cm. a z takich naprawdę "ciekawych ciekawostek: "przysięga małżeńska pana młodego składana pod groźbą kary wiezienia brzmi mniej więcej tak: "niech się wykrwawię, niech mnie piorun roztrzaska, nich mnie zeżre krokodyl, niech ogłuchnę i oślepnę, niech stanę się żebrakiem, jeśli oszukam lub opuszczę żonę"

miasteczko Moshi, w którym pojawił się Znajdek jest położone u podnóży Kilimandżaro, stamtąd wyruszają wyprawy na najwyższy szczyt Afryki. 5895 m n.p.m. ma masyw górski Kilimandżaro, składa się z trzech szczytów (kiedyś wulkanów), ten najwyższy to Kibo.
zgadnijcie kto wspiął się na najwyższy afrykański szczyt?

TAK, TAK, TAK, Znajduś! hakuna matata!


kwa heri - do widzenia w suahili!

w trakcie poszukiwań informacji o Tanzanii znaleźliśmy film - Widziane na Ziemi - Tanzania.  

6 komentarzy:

 1. No Kochana, teraz to prawdziwie wzniosłaś się na wyżyny, a nawet sięgnęłaś szczytów !
  Post fantastyczny, niezwykle ciekawy, wiele nieznanych informacji,a co do przysięgi, podejrzewam, że gdyby nasi ślubni mieli takie słowa wypowiadać przed ołtarzem, nie jeden zwiałby gdzie pieprz rośnie ;) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki! ciekawostki to jest to co mnie kręci. przysięga wydała mi się zabawna.
   pozdrawiam!

   Usuń
 2. Ale z Misia prawdziwy podróżnik;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dotarł b. daleko, ale w szczytnym celu ;) Sam z chęcią odwiedziłbym Afrykę. Jednak obecnie trochę strach z powodu gorączki krwotocznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. życzymy realizacji marzenia. (jak wirus ucichnie rzecz jasna)

   Usuń