Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

20.12.2015

Misiowa Rodzinka i włoskie klimaty

we wstępie do "Wysp zaczarowanych" Waldemar Łysiak pisze:

"(Italia) krzycząca z tysięcy płócien i stronic, 
rozmalowana tłumem zdyszanych pędzli i piór, 
znana jak alfabet i pacierz - jakże mi była nieznana".

Wielki Świat jest właśnie taki dla nas, namacalny, dostrzegalny, ale jednocześnie wirtualny do momentu gdy jakiś opiekun nie weźmie nas ze sobą by eksplorować miasta i miasteczka.
w Misiolandii chyba najbardziej aktywni podróżnicy to Misiowa Rodzina. poprzednim razem gdy dzięki nim odwiedzaliśmy Włochy spacerowaliśmy po Bergamo. co tym razem przyciągnęło Misiowych Podróżników w sam środek pięknej Italii?
 
ruszajmy na spotkanie z Toskanią!
toskański krajobraz

na pewno macie bardzo romantyczne wyobrażenie o Toskanii, słonecznej, pachnącej dobrą kuchnią i winem, bogatej w dzieła sztuki i malownicze krajobrazy, my też takie mamy! a wiecie co się stało w 1786 roku w Wielkim Księstwie Toskanii? otóż zniesiono wtedy karę śmierci i zakazano tortur. były to pierwsze takie zmiany w kodeksie karnym na świecie. dialekt toskański, ten w którym piękni Toskańczycy mówili do siebie, a Dante Alighieri napisał "Boską Komedię", w pewnym momencie stał się oficjalnie obowiązującym językiem całej Italii.

jeszcze więcej toskańskich krajobrazów


stolicą Toskanii jest Florencja, którą ktoś nazwał "Atenami wieków średnich". jednym z najsłynniejszych florentczyków jest rzeźbiarz Donatello autor posągu w brązie pt. Dawid. autor innego Dawida tym razem z marmuru, czyli Michelangelo Buonarroti, znany jako Michał Anioł też był związany z Florencją.
Pallazzo Vecchio - Stary Pałac, Florencja
na powyższym zdjęciu jest ratusz - Palazzo Vecchio, który stoi przy placu centralnym miasta - Piazza della Signiora. przed wejściem do ratusza znajduje się posąg Dawida dłuta Michała Anioła. oczywiście to kopia, oryginalną rzeźbę zobaczyć można we florenckiej Galleria dell'Accademia.

ci z Was którzy kochają Pinokio być może wiedzą, że autor książki o drewnianym chłopcu też urodził się we Florencji. podobnie jest z Dante Alighieri. a i jeszcze autor traktatu o sprawowania władzy pt. "Książę", niejaki Niccolò di Bernardo dei Machiavelli też florentczykiem był.

przez Florencję przepływa rzeka Arno, a jeden z tamtejszych mostów jest najstarszym kamiennym mostem w Europie, chodzi o Ponte Vecchio czyli Most Złotników. 
Most Złotników - Ponte Vecchio, Florencja

a oto panorama Florencji:
Florencja
budynek z kopułą to Katedra Santa Maria del Fiore. wieża najbardziej na lewo to Dzwonnica Giotta, zwana kampanilą. taka wyodrębniona z bryły kościoła i budowana obok dzwonnica to włoski pomysł architektoniczny. na pewno najsłynniejszą kampanilą jest Krzywa Wieża w Pizie, notabene też w Toskanii.

przypominamy, że jeśli chodzi o Włochy, to jeden z Misiów Podróżników odwiedził dom Julii w Weronie.

a dużo więcej szczegółów i masa pięknych zdjęć z Toskanii czeka na Was TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

ciao!