Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

05.04.2015

Piksel o stolicy Podhala

w dolinie między Tatrami i Gorcami leży stolica Podhala. myślicie, że chodzi o Zakopane? o nie! to Nowy Targ.

Nowy Targ to największe i najstarsze miasto Podhala. kiedyś osada Stare Cło od XIV wieku, dzięki królewskim nadaniom, miasto Nowy Targ. centralnym placem miasta jest rynek o typowym średniowiecznym układzie urbanistycznym z Ratuszem.
Ratusz - Rynek. Nowy Targ

Nowy Targ od zawsze związany był z handlem, znajdował się bowiem na starym szlaku handlowym prowadzącym z Węgier do Krakowa. a czwartek do dzisiaj jest dniem targowym.

patronką miasta jest święta Katarzyna, a kościół pod jej wezwaniem ufundował król Kazimierz Wielki.
Kościół św. Katarzyny


z czego jeszcze znany jest Nowy Targ? podobno najlepsze lody w regionie można kupić w pobliżu nowotarskiego rynku. świadczyć mają o tym nie tylko długie kolejki w sezonie letnim, ale i fakt wpisania w 2008 roku nowotarskich lodów na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ale ciekawe ilu z Was wie, że najbardziej utytułowanym klubem hokejowym w Polsce jest klub Podhale Nowy Targ. "Szarotki" w ciągu 75 lat istnienia zdobyły łącznie 43 medale Mistrzostw Polski, w tym 19 złotych. oto hala lodowa, gdzie obecnie działa MMKS Podhale Nowy Targ.
Nowy Targ to także miejskie lotnisko ze szkołą szybowcową i spadochronową, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz trasy do narciarstwa biegowego wokół rezerwatu Bór na Czerwonem.

po Nowym Targu oprowadzał nas Piksel!