15.12.2014

pocztówka z NYC

pewien Misiowy Elegant postanowił wygłosić dla Was elaborat, referat czy po prosty dzieło prawie naukowe o pewnej światowej metropolii. (inspiracją do popełnienia tego arcy ciekawego wytworu misiowej dedukcji była pocztówka od Misia Patient.)

uwaga zaczyna się!

abstrahując od przypadków rzeczy nieprawdopodobnych i nie pomijając zupełnie w mej konkluzji popularnych opinii pragnę przedstawić Wam także i moje przemyślenia na temat "miasta, które nigdy nie śpi" ...i zapewniam Was będzie tutaj dużo słów rozpoczynających się od przedrostka "NAJ".

Nowy Jork to jakieś 790 km2 terenu, który na swój dom wybrało trochę ponad 8 mln mieszkańców. nowojorczycy komunikują się ze sobą przy pomocy 170, a może nawet 800 różnych języków. zasadniczo Nowy Jork to trzy wyspy: Manhattan, Staten Island i Long Island, a administracyjnie - to pięć dzielnic: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Staten Island i Queens. panoramę miasta tworzy blisko 6 tysięcy wieżowców. 

NAJbardziej ruchliwe skrzyżowanie na świecie, to oczywiście nowojorskie Times Square. każdego dnia przemykają nim żółte taksówki i tłumy ludzi. ten plac podobno jest NAJczęściej odwiedzanym miejscem w całych Stanach Zjednoczonych, a słynie z tego, że jest nieźle oświetlone. jak przeczytałem w New York Times NAJwiększy ekran wyświetlający reklamy na Times Square jest wysoki na 8 pięter i sięga od 45 Ulicy do 46 na Broadwayu...

Nowy Jork dla wielu kojarzy się z WTC oraz ze Statuą Wolności. to właśnie Lady Liberty jest jednym z  NAJbardziej znanych posągów na świecie. ta Francuska z pochodzenia, jest nie tylko symbolem wolności, ale i całej Ameryki. do wyliczanki "co w NY jest NAJ"warto dodać, że NAJwiększy dworzec kolejowy na świecie pod względem liczby peronów to nowojorski Grand Central Terminal. NAJstarszy most w Ameryce, to Most Brookliński. Nowojorska Biblioteka Publiczna jest jedną z NAJwiększych bibliotek na świecie. jednym z NAJsłynniejszych budynków Nowego Jorku jest Empire State Building. NAJbardziej prestiżowy nowojorski hotel to Hotel Plaza. NAJdroższa ulica na świecie to Fifth Avenue, oprócz sklepów wielu światowych marek można na tej ulicy znaleźć: Rockefeller Center, Flatrion - budynek narożny w kształcie "żelazka", Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA), czy Metropolitan Musuem of Art. jeśli chodzi o ulice, warto pamiętać, że przy Madison Avenue znajduje się Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. poza tym Broadway, to bez wątpienia centrum sztuki teatralnej i musicali. ojczyzną rapu i hip-hopu jest dzielnica Bronx. natomiast dzielnica Queens chyba najbardziej jest kojarzona ze stadionem New York Mets oraz tenisowym turniejem US Open.  spokoju i relaksu warto szukać w Central Parku na Manhattanie.

niecałe 3% mieszkańców Nowego Jorku deklaruje pochodzenie polskie. na Brooklynie znajduje się drugie co do wielkości, zaraz po Chicago, skupisko Polonii, czyli Greenpoint (Little Poland).

sytuacja na giełdzie w Nowym Jorku (podobnie jak w Londynie, czy w Tokio) wpływa na indeksy innych giełd. nowojorska Wall Street to centrum światowych finansów, a mieści się na niej New York Stock Exchange i właśnie notowaniami tamtejszego indeksu Dow Jones ekscytuje się każdy makler giełdowy. na Wall Street jest także największy z Banków Rezerw Federalnych USA, w jego skarbcu znajduje się jakieś 540 tys. sztabek złota, ...uff nie ma więcej nigdzie indziej na Ziemi! w Nowym Jorku swoją główną siedzibę ma ONZ.

a tak na koniec chciałem dodać, że trzeba być wielkim ignorantem by nie dostrzec, że Nowy Jork to o wiele, ale naprawdę o wiele więcej, niż to co tutaj wygłosiłem... i myślę, że w takim mieście wygrywającym w wielu kategoriach na miejsce "NAJ", bardzo łatwo można poczuć się przeciętnym i niewidzialnym. niemniej jednak warto odwiedzić NYC by na chwilę zachłysnąć się Wielkim Światem a potem docenić swój maleńki kąt(?)

dziękuję za uwagę i życzę wszystkim: niech się spełnieni Wasz nie tylko "amerykański sen". 
kłania się Wam Miś Elegant

[BRAWA]
;)