Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

13.09.2014

Misiowa Rodzina na Zakynthos

καλή μέρα (kalimera) Drodzy Przyjaciele Misiolandii!

pozdrowienia z Wielkiego Świata śle Misiowa Rodzina Mazulusińskich. a gdzie trafili? do kraju, który ma dostęp do czterech mórz, i oprócz części lądowej posiada wiele wysp. to tam narodziła się demokracja, teatr, nauki polityczne, filozofia i Igrzyska Olimpijskie. a mitologia, Ateny, Pitagoras, "Greg Zorba", tawerny, popołudniowa sjesta, Ouzo, Metaxa, musaka, gyros, ser feta, oliwa z oliwek, ciasto filo, taniec sirtos, to skojarzenia bezpośrednie prowadzące do stwierdzenia że chodzi o Grecję. ponadto przez co najmniej 300 dni w roku jest tam słonecznie, 17 obiektów i lokalizacji w kraju zapisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. a Olimp to najwyższy grecki szczyt.
wg statystyk Grecy palą najwięcej tytoniu w Europie, najrzadziej też się rozwodzą w całej Unii Europejskiej. podobno Grek, który spóźnił się do pracy może usprawiedliwić się, tym, że kochał się z żoną. (a może jednak chodzi o Włochów czy innych tam Latynosów?) praca w życiu Greków nie jest najważniejsza, sam Platon powiedział, że: "śpiewać i tańczyć to być dobrze wykształconym".  w Grecji skinienie głową, oznacza niezgodę, a zaprzeczające kręcenie nią jest wyrazem aprobaty. w Atenach, można stracić prawo jazdy za prowadzenie samochodu w stroju kąpielowym. no i pamiętajcie, że papier toaletowy wyrzuca się do kosza, a nie do toalety, wszystko przez małą średnicę rur kanalizacyjnych w Grecji.

kojarzycie ile jest kilometrów z południa Polski na wybrzeże? w Grecji najdalsza możliwa odległość z lądu do brzegu morza to 140 km. największą grecką wyspą jest Kreta, ale nasza Misiowa Rodzina, trafiła na Zakynthos.

wg mitologii greckiej nimfa Elektra i Zeus mieli syna Daranosa, który z kolei miał trzech synów i córkę, jeden syn założył Ilion czyli Troję, a drugi osiedlił się na wyspie, którą nazwał swoim imieniem - Zakynthos. (jego wizerunek znajduje się na fladze wyspy.)

ta wyspa na Morzu Jońskim, to istny cud natury o powierzchni 400 km2. symbolem tej wyspy jest żółw morski Karetta (caretta caretta).


co charakteryzuję tę wyspę? białe klify cudownie otulone lazurowym morzem, z wyżłobionymi jaskiniami zwanymi Błękitnymi Grotami oraz Zatoka Wraku - czyli najpopularniejszy motyw pocztówkowy z Zakynthos.
Zatoka Wraku

więcej zdjęcie i informacji o wyspie Zakynthos znajdziecie TUTAJ i TUTAJ, TUTAJ też. zaglądajcie koniecznie tyle tam zdjęć morza w błękitno-turkusowych odcieniach, że aż dech zapiera!

zapraszamy Was serdecznie do śledzenia bloga Rodzinnie Dokoła Świata.