26.03.2014

Teodora

do grona Mulinowych Podróżników dołączyła, mała, różowa ślicznotka. dostała bardzo ciekawe imię: Teodora!

oto ona, pieszczotliwie nazywana Teosią:
wszystkie Misie bardzo zaciekawiło imię małej koleżanki i zapytały wujka Google jakie ukryte znaczenie ma to imię. na początek mała dezorientacja nas spotkała, bo w słowniku imion łatwiej znaleźć Teodora niż Teodorę! 

imię Teodor na pewno kojarzy się Wam z 26 prezydentem Stanów Zjednoczonych - Theodorem Rooseveltem. a dodatkowo powiem Wam, że jest on także idolem wszystkich misiów świata. dlaczego? jak przeczytaliśmy w America's Story from America's Library, na Theodora Roosevelta często mówiono Teddy, a kiedy na jednym z polowań odmówił zastrzelenia niedźwiedzia, Morris Michtom - właściciel sklepu na Brooklynie, zainspirowanym tym gestem prezydenta, stworzył nową zabawkę - wypchanego niedźwiadka. miś pojawił się w witrynie sklepu z napisem "Teddy's bear" i tak właśnie powstała nazwa/określenie dla wszystkich pluszowych (i nie tylko) misiów...

a wracając do imienia Teodor / Teodora - pochodzi ono od greckich słów i oznacza "dar boga". najsłynniejszą Teodorą w historii była święta Teodora, cesarzowa imperium bizantyjskiego, kanonizowana przez Cerkiew prawosławną, ale czczona również przez Kościół katolicki. (przywróciła kult obrazów).

kusiło nas troszkę by pomimo że misiowa opiekunka wybrała już imię Małej Misi, by nazwać ją Teodozja, ...wtedy ten Mały Miś byłby nieco zaangażowany politycznie, bo Feodosija, czyli Teodozja, to miasto na południu Ukrainy, we wschodniej części Półwyspu Krymskiego... nadążacie? ;)

a i tak na sam koniec. oto mała Teodora i jej nowy dom.