Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

17.03.2014

Toki i pojęcie czasu


która godzina? - zapytał Toki i od tego zupełnie normalnego pytania zaczęła się jego podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czym jest czas. gotowi?

co mierzy czas? zegary słoneczne, atomowe, zegary ścienne, ... , kalendarze ...a także wystawcy faktur, bankowcy i komornicy? ;)

Toki postanowił zbadać co kryje w sobie ręcznie nakręcany zegarek.


mechanizm takiego zegarka wykorzystuje zmagazynowaną energię naciągniętej sprężyny, do zasilania zegarka, napędzania przekładni ze wskazówkami i koła balansowego. liczne części tworzące mechanizm zegarka nakręcanego to jego "serce", którego tykanie przypomina bicie ludzkiego serca.

w mniemaniu Tokiego czas to pojęcie wielowymiarowe. w ujęciu filozoficznym, to trwanie, chwila, przemijanie. w fizyce to wielkość fizyczna, której jednostką jest sekunda. w mechanice relatywistycznej czas stanowi czwartą współrzędną czasoprzestrzeni. ale czas to także zmieniające się daty w kalendarzu.
oprócz czasu letniego i zimowego, na planecie Ziemi jest 24 stref czasowych. w Polsce jest jedna strefa czasowa, w USA - cztery, a w Rosji - dziewięć.

aby potwierdzić te przypuszczenia Toki sięgnął po encyklopedię. dla tych co nie kojarzą, encyklopedia, to babcia Wikipedii, występuje w wersji papierowej jedno lub wielotomowej ;)poza tym, czas Tokiemu kojarzy się z podróżami w czasie, o których po cichu marzy, a także z zatrzymywaniem czasu, na którym znają się tylko producenci kremów przeciwzmarszczkowych.

a tak na sam koniec Toki uważa, że już najwyższy czas na wiosnę!