Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

09.04.2014

Miś Czarodziej

magia to pewna prastara umiejętność opanowywania sił przyrody przy pomocy zaklęć i gestów. istnieje czarna i biała magia. od niedawna jeden z Mulinowych Misiów próbuje odkryć, czy występuje w przyrodzie coś co można nazwać "misiową magią"?

osoba zajmująca się magią to mag, czarodziej albo szaman.

oto Miś Czarodziej, ma na imię Potter:


ah Harry! - tym z Was, którzy mają takie skojarzenie, spieszymy donieść, że faktycznie i miś i bohater książek J.K. Rowling z założenia mieli być do siebie podobni wizualnie! 
podobno czarodzieja poznać można po stroju... chodzi tutaj oczywiście o pelerynę czy charakterystyczny spiczasty kapelusz. ale  u czarodzieja to różdżka jest najważniejsza. niby zwykły patyk, ale w ręce czarodzieja wzmacnia zaklęcia i przywołuje magiczne moce. Miś Potter jest bardzo dumny z tego jak wygląda, machanie różdżką jeszcze nie do końca mu wychodzi, ale uparcie ćwiczy.

magia, siły nadprzyrodzone, skuteczność rzucanych zaklęć to kwestie, które pozostają w sferze wiary. dla wielu, magia opiera się na myśleniu życzeniowym, tak jak efekt placebo. współcześnie magia najczęściej kojarzy się ze sztuczkami karcianymi i znikającymi przedmiotami. 

w magię wierzy się w społecznościach plemiennych np. Afryki.  do XVIII wieku w Europie praktykowanie magii było karane spaleniem na stosie. w wyznaniach monoteistycznych, np. chrześcijaństwie czy islamie stosowanie magii jest zakazane. zasadnicza różnica między magią a religią polega na tym, że ta pierwsza za pomocą zaklęć ma panować nad siłami przyrody, gdy zaś ta druga je czci i stara się za pomocą modlitwy je przebłagać.
tak więc czarna magia na ogół służy złu, biała - dobru, a misiowa... hmmm, mamy nadzieję, że przede wszystkim ma moc wywoływania uśmiechu na twarzy.

Miś Potter mieszka w Polsce w województwie kujawsko-pomorskim.