11.05.2013

Mia

oto Mia.
 
ta srebrna ślicznotka (bo przecież nie szara), z fioletową kokardką, lubi otaczać się tym co ładne. "piękno przyciąga piękno" twierdzi Mia. coś w tym musi być, ponieważ jej nowa opiekunka to artystka, która tworzy naprawdę piękne rzeczy. teraz Mia może przebywać wśród błyskotek i świecidełek. taki kobiecy raj, khe khe tzn. misiowy ;)
Mia przebywa na Półwyspie Bałkański a dokładniej w Bośni i Hercegowinie. Bośnia to kraj, którego kształt granic przypomina serce (dlatego o Bośni mówi się, że to serce Bałkanów), stolicą jest Sarajewo, które chyba większości kojarzy się z wybuchem I Wojny Światowej. w Sarajewie jest największy dworzec w kraju, ma (podobno) aż 3 perony! a i jeszcze Goran Bregović pochodzi z Sarajewa. oprócz tego Bośnia ma 2 parki narodowe i 17km linii brzegowej.

kojarzycie taki związek frazeologiczny, czy też po prostu słowo "banialuki"? otóż w BiH jest miasto o nazwie Banja Luka. "prawić banialuki" oznacza mówić głupstwa, czyli gadać bez sensu. samo słowo "banialuki" wcale nie pochodzi od miasta w Bośni, tylko od imienia bohaterki wiersza/baśni  Hieronima Morsztyna, z 1650 roku...

no dobra dość tego wykładu! na deser jeszcze jedno zdjęcie  :)