Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

02.02.2017

miś Bordo i zima w Zakopanem

kojarzycie Dzień Świstaka (Groundhog Day)? to coroczne amerykańskie święto obchodzone drugiego dnia lutego. według tradycji z nim związanej Phil - słynny świstak synoptyk z miasta o nazwie Punxsutawney w stanie Pensylwania - wabiony, wychodzi ze swojej nory i przepowiada pogodę dla całej Ameryki. w tym roku Phil zobaczył swój cień, co zwiastuje jeszcze sześć tygodni zimy... no, ale 2 lutego to także Dzień Niedźwiedzia! podobno tego dnia hibernujący niedźwiedź ma w zwyczaju przewracać się na drugi bok i jest to znak, że zmiana pór roku jest coraz bliżej... ale zostawmy to całe gdybanie o pogodzie. 

korzystając z zimy, nasz nowy Miś Podróżnik o imieniu Bordo, wpadł na chwilę z wizytą do Zakopanego - czyli do zimowej stolicy Polski, ale nie po to by spacerować po zakopiańskich Krupówkach, o nie...skoro Bordo omijał Krupówki, to gdzie był i co widział?


Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, Zakopane
skocznia narciarska - Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza - to bardzo dobrze znane miejsce wszystkich fanów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. niestety żadne zawody nie odbywało się tego dnia na skoczni, za to pod Wielką Krokwią całkiem interesujące śniegowe zamieszanie czekało na naszego mulinowego podróżnika...  

z widokiem na zamkową wieżę

Bordo odwiedził Tatrzański Zamek Lodowy. ta śniegowa atrakcja oprócz wieżyczek zachwyca kilkoma płaskorzeźbami. przed wejściem do zamku można obejrzeć pokazy kowalstwa artystycznego i zaopatrzyć się np. w podkowę na szczęście. a sam zamek można opuścić ślizgiem! o tak, w pontonie sunąc lodową rynną. w sąsiedztwie lodowej budowli są także tory saneczkowe z przeszkodami i tunelami.

z wieży zamku roztacza się piękny widok na skocznię i okolicę, w tym na wyciągi narciarskie, trasy biegowe, Giewont i las reglowy Tatrzańskiego Parku Narodowego.można też podglądać ludzi błądzących w lodowym labiryncie, o wymiarach 60 na 15 metrów i ścianach do 2,5 metra wysokości. 


żeby zobaczyć zamek lodowy i labirynt w całej okazałości wpadnijcie do Zakopanego, zanim roztopią je wiosenne temperatury :)

Zamek Lodowy w Zakopanem
źródło zdjęcia