Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

06.01.2016

kanadyjskie pocztówki


w drugim co do wielkości kraju świata i 32 razy większym od Polski, gdzie rośnie 10% wszystkich ziemskich lasów, a jezior jest ponad 2 miliony, otoczonym przez trzy oceany, gdzie dzieci "rodzą się z łyżwami na nogach", a głową państwa jest Królowa Brytyjska, był Piksel, ale zdjęć nie zrobił, wysłał tylko pocztówki z miejsc, które odwiedził!
Kanada w języku Irokezów i Huronów oznacza "dużą wioskę", jej symbolami są m.in. liść klonowy i Kanadyjska Królewska Policja Konna. stolicą Kanady jest Ottawa, a największym miastem, będącym jednocześnie ekonomiczną i kulturalną stolicą państwa, jest Toronto. wiedzieliście, że pierwszy na świecie (odsłonięty w 1980r.) pomnik ofiar Katynia 1940 stoi w Toronto?
a nam Kanada kojarzy się z hokejem, syropem klonowym i Lucy Maud Montgomery. a i z naszego misiowego punktu widzenia Kanada jest misiowym rajem na ziemi, dlaczego? - mieszkają tam niedźwiedzie brunatne (grizli) i czarne baribale, a na północy niedźwiedzie polarne. kto wie czy ten fakt nie był decydujący dla Piksela by odwiedzić ten piękny kraj.

nasz Mulinowy Podróżnik swoją kanadyjską przygodę rozpoczął oczywiście od Toronto. o tak, wjechał na najwyższą atrakcję miasta (CN Tower) by podziwiać całe miasto.
Piksel zatrzymał się też na chwilę przed domem "niebieskich sójek". kiedyś nazywany SkyDome, dzisiaj to Rogers Center, czyli stadion drużyny baseballowej Blue Jays. potem odwiedził ryby i inne organizmy wodne zgromadzone w Ripley's Aquarium. trochę bał się rekinów, ale zakochał się w meduzach.

potem udał się na podziwianie chyba największej kanadyjskiej atrakcji turystycznej czyli...

Wodospad Niagara tworzą trzy wodospady. kto był ten wie, że najpierw Niagarę słychać, bo jest jak wielki grzmiący kocioł i do tego przerażająco piękny, także nocą!
po niezwykle emocjonującym obserwowaniu sił natury na rzece Niagara, Piksel rzucił jeszcze okiem na Rainbow Bridge łączący USA i Kanadę i ruszył w dalsze Kanady odkrywanie...
  
udał się do miasta, które na swój dom wybrała spora część Polonii Kanadyjskiej - miasto Mississauga. te fantazyjne budynki z pocztówki, które Piksel oczywiście widział na żywo, to Absolute World Condos nazywane także Wieżami Marilyn Monroe. w Mississaudze jest Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, a swoją ulicę ma tu także Lech Wałęsa. najpiękniejsze mimo wszystko w tym mieście jest bliskość Jeziora Ontario (13 km linia brzegowa). blisko stąd także na największe kanadyjskie lotnisko - Lester B. Pearson International Airport.
wiecie jakie wygląda dzieło milenijne Polonii kanadyjskiej i gdzie się znajduje? rzućcie okiem TUTAJ.


bardzo nas ucieszyły pocztówki z dalekiej Kanady. dodatkowo Piksel przysłał nam liść z kanadyjskiego klonu:

wiedzieliście, że na całym świecie jest ponad 100 gatunków klonowatych?
lubicie syrop klonowy?