11.03.2015

pocztówkowe pozdrowienia od pandy wielkiej

w Misiolandii świętujemy, właśnie do nas dotarła pocztówka od Honeysuckle z piękną pandą wielką.
ten zwierzak z pocztówki to symbol narodowy Chin. wszystkim znana panda wielka bywa też nazywana niedźwiedziem bambusowym. pochodzi z Azji, żyje średnio 20-30 lat i chociaż jest ssakiem drapieżnym jest wegetarianinem. pandy zamieszkują południowo-zachodnie Chiny, prowincje Sichuan, Shaanxi i Gansu, a w 2004 roku policzono, że populacja pandy wielkiej liczy 1600 osobników.
panda wielka jest symbolem zagrożonych gatunków. podobno w roku 1961 kiedy powoływano do życia organizację WWF do londyńskiego zoo przybyła panda wielka o imieniu Chi-Chi i była taka sympatyczna, że założyciele WWF wybrali ją na symbol nowego ruchu na rzecz ochrony przyrody.

natomiast w starożytnych Chinach panda była symbolem pokoju, dlatego wywieszenie flagi z symbolem pandy podczas bitwy było oznaką gotowości do rozejmu.

Honeysuckle, Miś, który przysłał nam pocztówkę mieszka w Chongqing, a jakieś 300 km na północny-zachód w okolicach miasta Chengdu, znajduje się Chińska Baza Badawczo-Hodowlana Pandy Wielkiej z 30 hektarowym lasem bambusowym i muzeum pandy. w pobliżu znajduje się także największy rezerwat pandy wielkiej oraz ośrodek badawczy - Wolong.

naszą nową pocztówkę z Chin możecie zobaczyć wśród innych pocztówek - TUTAJ.

a tak wyglądają znaczki pocztowe:
pod znaczkami opiekunka Honeysuckle napisała: "thanks for your hard work mr. postman" :) i my też dziękujemy! (pocztówka wysłana 08 stycznia dotarła do nas 10 marca)

a tak przy okazji naszych poszukiwań wiedzy o pandzie wielkiej znaleźliśmy informacje o wyprawie naukowo-poznawczej łódzkich studentów do chińskiej prowincji Syczuan, będziemy się przyglądać! byłoby by bosko gdyby pozdrowili od nas pandy w Chengdu.