19.01.2014

Stomiś

pewien zupełnie zwyczajny szarobrązowy Mały Miś jak każdy mieszkaniec Misiolandii pragnął zostać wielkim podróżnikiem, gdy nagle... zamiast w Wielki Świat trafił do szpitala. dlatego na razie świat musi poczekać aż Miś oswoi się ze swoją nową sytuacją.

oto Stomiś:

jego imię powstało z połączenia słowa "miś" i nazwy zabiegu któremu musiał się poddać.

stomia (przetoka jelitowa) nie jest chorobą, jest zabiegiem ratującym życie, a polega na połączeniu jelita z powierzchnią ciała. najczęściej wyłoniona stomia jest kilkucentymetrowa, okrągła i różowa, przez nią treść jelitowa jest wydalana za zewnątrz do worka stomijnego. 

w Polsce ze stomią żyje około 40 tysięcy osób. www.stomicy.org - to ogólnopolski portal dla stomików. "celem portalu jest przybliżenie problemów osób ze stomią, jak również poprawa jakości życia pacjentów ze stomią."

Stomiś chciałby wszystkim powiedzieć, że stomia nie pozbawia nikogo atrakcyjności i nie powinna być pretekstem do niekochania.

9 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki za ten post. Daje dużo do myślenia i otwiera oczy. Dobry sposób na przekazanie o tym informacji dla społeczeństwa. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysłowy, refleksyjny przekaz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysłowy, refleksyjny przekaz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję, to świetny pomysł aby opowiedzieć o trudach z którym musi zmierzyć się osoba ze stomią. Pozdrawiam Tosia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Spieszę donieść,że razem ze Stomisiem (a właściwie dwoma "Stomisiami") jesteśmy już w domu. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że Stomiś powstał.

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoje małe misie mają Wielkie misje :)

  OdpowiedzUsuń