Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

07.11.2016

neapolitańska przygoda Misiowej Rodziny

kiedy dostajemy wiadomość od Misiowej Rodziny, zawsze czujemy dreszczyk emocji... dzięki trzem Małym Misiom poznaliśmy już wiele ciekawych miejsc w Wielkim Świecie. tym razem znowu wracamy do Włoch. do tej pory z Misiową Rodziną odwiedziliśmy Florencję i krajobrazy Toskanii oraz spacerowaliśmy po Bergamo. no to ruszamy!

wszystko "Zaczęło się w Neapolu"... misiowa przygoda też! 


dzisiejszy Neapol, kiedyś nazywany Neapolis, a jeszcze wcześniej z greckiego Parthenope. 
właśnie grecki mit wspomina, że Parthenope była syreną, która rzuciła się do morza i utonęła, gdy jej pieśni nie zwabiły Odyseusza, jej ciało zostało wyrzucane na brzeg w okolicach Neapolu, a ludzie, którzy się tam później osiedlili, nazwali swoje miasto Parthenope na jej cześć. według rzymskiego mitu, niejaki Vesuvius centaur, zakochał się w syrenie o imieniu Parthenope, a Zeus z zazdrości o to uczucie zamienił centaura w wulkan a Parthenope w miasto Neapol. 

a jakie jest dzisiejsze Napoli? jest głównym miastem regionu Kampania i przez wieki wywierało i wywiera wielki wpływ na wszelkie dziedziny wiedzy oraz kultury na poziomie światowym. a Misiowa Rodzinka zapewnia nas, że jest pyszne jak pizza neapolitana i wesołe jak pieśni z opery buffa.
na pewno słyszeliście to powiedzenie "zobacz Neapol a potem umrzyj" (vedi Napoli, e poi muori) a słyszeliście to nieco szowinistyczne z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera: "wolę polskie g*wno w polu niż fiołki w Neapolu"?

oto rzut okiem na Napoli, Zatokę Neapolitańską i Morze Tyrreńskie:


w panoramie Neapolu nie może zabraknąć charakterystycznej góry... czyli masywu wulkanu Wezuwiusz... 
panorama Napoli z Wezuwiuszem w tle

na Ziemi wulkany występują głównie w okolicach krawędzi płyt tektonicznych, w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfikuich mentalność jest dosyć oczywista albo drzemią albo sieją strach gdy wydobywa się z nich lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. najwięcej aktywnych wulkanów, bo 76, jest na wyspach Indonezji, a jeśli chodzi o Europę to są głównie na Islandii i we Włoszech.

Misiowa Rodzina a u ich stóp Wezuwiusz!

Wezuwiusz drzemie od 1944 roku, ale i tak jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpieczniejszych wulkanów na Ziemi, gdyż u jego podnóży mieszka od 2 do 4 milionów ludzi. najbardziej znany jest z wybuchu 24 sierpnia 79 r., w którym zniszczył PompejeHerkulanum i Stabiewiedzieliście, że odkopany w Herkulanum teatr stał się wzorem dla Amfiteatru w Łazienkach Królewskich w Warszawie? ostatnia duża aktywność wulkanu miała miejsce 13 marca 1944 r.

Wezuwiusz wznosi się na wysokość 1281 m n.p.m., a jego krater na wierzchołku ma średnicę ok. 600 m i głębokość ponad 200 m.

Mały Książę na swej maleńkiej planecie miał trzy wulkany , z czego jeden wygasły. dbał o każdy, bo jak wiadomo "dobrze uprzątnięte wulkany płoną powoli i regularnie, bez wybuchów".  Misiowa Rodzina patrząc z krawędzi Wezuwiusza w głąb jego zaspanego brzucha, widziała dobrze, że tutaj żadne kominiarskie usługi nie były przeprowadzane od bardzo dawna... 

ostatnio wspomnieliśmy o kraterze na planetoidzie Gaspra 951 który nosi nazwę Krynica, po Krynicy-Zdrój... i tak się rozmarzyliśmy o kraterach na Księżycu... 

a Wam jeśli się marzy podróż do Neapolu zaglądnijcie najpierw TUTAJ i TUTAJ po sporą dawkę informacji i zdjęć. a sporo zdjęć z Wezuwiusza znajdziecie TUTAJ.