22.02.2017

symbole Sri Lanki

dostaliśmy kolejną pocztówkę od naszego przedstawiciela na Sri Lance! pozdrowienia z widokiem na Parku Narodowego Horton Plains w środkowej części wyspy przesłał miś Bunty.

Horton Plains National Park, Sri Lanka
Park Narodowy Równin Hortona to jeden z 26 parków narodowych na Sri Lance. (w pięć razy większej Polsce mamy 23 parki). park z pocztówki jest domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim dla ptaków. a jego największymi atrakcjami są 20 metrowe wodospady Baker's Falls oraz przepaść zwana Końcem Świata.

każdy kraj ma mniej lub bardziej znane symbole narodowe. hymn, flaga, godło, język dla nas to za mało, dlatego chcielibyśmy Wam przybliżyć niektóre i niekoniecznie oficjalne lankijskie skojarzenia... o słoniach, herbacie i paru innych wspominaliśmy w poprzednim poście (TUTAJ).
na pocztówce jest widoczny kur cejloński (Gallus lafayettii) będący symbolem narodowym Sri Lanki. a wiedzieliście, że kwiat lotosu błękitnego (nymphaea nouchali) też nim jest? lokalnie nazywany jest "na". podobno kiedy zmarł Budda, w miejscach w które odwiedził w swoim życiu, wyrosły kwiaty lotosu. drzewo żelazne, największy motyl na wyspie oraz błękitny szafir to kolejne symbole narodowe Sri Lanki. poza tym sportem narodowym lankijczyków jest siatkówka? pół Misiolandii się zastanawia dlaczego nie krykiet?! a Miś Bunty zapewnia, że jednak ulubionym sportem mieszkańców wyspy jest "elle" czyli gra z użyciem kija i piłki...

no, na razie to tyle o Sri Lance!

6 komentarzy:

 1. Sri Lanka - brzmi odlegle i egzotycznie. Dokładnie, Sri Lanka kojarzy mi się z fantastycznie wyglądającymi plantacjami herbaty. Chciałbym tam się teraz przenieść ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skojarzenia trafne. Marzenie zrozumiałe. Pozdrawiamy!

   Usuń
 2. A u nas ostatnio masowa wycinka drzew...
  Fajna misiowa podróż :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście misiów nikt nie wycina ;)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 3. Im więcej flory, tym lepiej dla człowieka, szkoda, że nie wszyscy o tym pamiętają. Fajny post:) Pozdrawiam weekendowo :)

  OdpowiedzUsuń