Misie na mapie Wielkiego Świata


View Misie na mapie Świata in a larger map

19.11.2016

Miś Piłkarz i historia futbolu

footballsoccer, piłka nożna, Fußball, calcio... podobno ma aż 4 miliardy fanów na całym świecie. od teraz jest o jednego fana i piłkarza więcej. tak tak, powstał Miś Piłkarz. wierzcie lub nie, ale on o piłce nożnej wie bardzo wiele, a tak wygląda:



jak twierdzi nasz Miś Piłkarz, piłkę kopano od zawsze! ale ktoś mądrzejszy ustalił, że piłka nożna narodziła się w XIX w. na Wyspach Brytyjskich. wiedzieliście, że za początek historii futbolu uznaje się powstanie Sheffield Football Club 24 października 1857? 

podobno we Włoszech już w 1580 roku niejaki Giovanni de Bardi napisał pierwszy podręcznik do nauki gry o nazwie calcio.  historia, historią, ale od 1900 r. piłka nożna jest dyscypliną olimpijską, a piłka kopana przez kobiety dopiero od 1996 roku. 

jeśli chodzi o historię polskiej piłki nożnej, to jej oficjalne początki związane są z powstaniem w 1919 roku Polskiego Związku Piłki Nożnej. ale warto pamiętać o Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", które przyczyniło się do powołania wielu klubów sportowych, także tych piłki kopanej! 

pierwszy udokumentowany historycznie mecz piłki nożnej na ziemiach polskich został rozegrany 14 lipca 1894 roku we Lwowie. rywalizowały reprezentacje lwowskiego i krakowskiego oddziału Sokoła. mecz, podobno trwał 6 minut i zakończył się po strzeleniu pierwszego gola przez gospodarzy... w 1921 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski, które wygrała Cracovia. a pod koniec 1921 roku odbył się pierwszy mecz międzypaństwowy reprezentacji Polski z reprezentacją Węgier. niestety przegraliśmy 0:1. 
sukcesy polskiej reprezentacji to przede wszystkim zdobycie złotego medalu olimpijskiego w Monachium w 1972 gdy trenerem naszych Orłów był Kazimierz Górski, a także srebrny medal z 1976 z Montrealu i medal za III miejsce w finałach MŚ w Niemczech w 1974. 
dopiero w 2007 roku Polska zakwalifikowała się po raz pierwszy do Mistrzostw Europy. 
historycznym zwycięstwem Biało-Czerwonych uznawana jest wygrana na Stadionie Narodowym w Warszawie 2:0 z reprezentacją Niemiec (11 października 2014). a ostatnie Mistrzostwa Europy we Francji zakończyliśmy na ćwierćfinale.
historię polskiej piłki można znaleźć TUTAJ.
    "chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika"
    - Kazimierz Górski
    "piłka jest okrągła, a bramki są dwie" ten cytat z Kazimierza Górskiegonajwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej, jest bardzo fajną definicją piłki nożnej, ale to za mało, jakieś zasady muszą być! no to, tak z grubsza, chodzi o to, że:
    1. drużynę tworzy 11 zawodników znajdujących się na boisku 
    2. zespół może posiadać do 7 zawodników rezerwowych, 
    3. wymienieni raz zawodnicy nie mogą powrócić w trakcie meczu na boisko. 
    4. gra polega na zdobywaniu punktów poprzez strzelenie gola do bramki przeciwnej drużyny. 
    5. mecze rozgrywane są na polu gry w kształcie prostokąta
    6. piłkę, można odbijać nogami, głową oraz klatką piersiową. 
    7. zabronione jest umyślne dotykanie piłki rękoma. 
    8. tylko bramkarz może łapać piłkę i tylko w obrębie własnego pola bramkowego
    9. piłkarze mogą być ukarani żółtą i czerwoną kartką. 
    10. pozycja spalona jest, gdy zawodnik na połowie przeciwnika w momencie podania do niego piłki znajduje się pomiędzy ostatnim obrońcą i bramkarzem.
    11. gol z pozycji spalonej  nie jest uwzględniany w tabeli wyników
    12. w trakcie meczu mogą być podyktowane: wrzuty z autu, rzuty wolne, karne, oraz rożne
    13. czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut) ale sędzia może przedłużyć każdą połowę
    14. stroje piłkarskie zawsze składają się z – koszulki, spodenek, getrów oraz butów.
    piłka nożna jest od wielu lat najpopularniejszą dyscypliną sportową w wielu krajach i ma najbardziej rozbudowane rozgrywki w skali świata. turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych organizuje FIFA. należy do niej 209 narodowych federacji piłki nożnej. natomiast europejskie związki piłkarskie w liczbie 54 zrzesza UEFA, która organizuje Ligę MistrzówLigę Europy, Superpuchar Europy oraz Mistrzostwa Europy.
    podobnie jest na innych kontynentach, np. południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej nazywa się CONMEBOL (Confédéración Sudaméricana de Fútbol) i organizuje m.in. eliminacje FIFA World Cup w Ameryce Południowej (Eliminatorias al Mundial) oraz Copa América (mistrzostwa Ameryki Południowej)...

    zastanawiacie się dlaczego nasz Miś Piłkarz nie ma stroju w narodowych barwach? mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się to Wam wyjaśnić!

    7.11.2016

    neapolitańska przygoda Misiowej Rodziny

    kiedy dostajemy wiadomość od Misiowej Rodziny, zawsze czujemy dreszczyk emocji... dzięki trzem Małym Misiom poznaliśmy już wiele ciekawych miejsc w Wielkim Świecie. tym razem znowu wracamy do Włoch. do tej pory z Misiową Rodziną odwiedziliśmy Florencję i krajobrazy Toskanii oraz spacerowaliśmy po Bergamo. no to ruszamy!

    wszystko "Zaczęło się w Neapolu"... misiowa przygoda też! 


    dzisiejszy Neapol, kiedyś nazywany Neapolis, a jeszcze wcześniej z greckiego Parthenope. 
    właśnie grecki mit wspomina, że Parthenope była syreną, która rzuciła się do morza i utonęła, gdy jej pieśni nie zwabiły Odyseusza, jej ciało zostało wyrzucane na brzeg w okolicach Neapolu, a ludzie, którzy się tam później osiedlili, nazwali swoje miasto Parthenope na jej cześć. według rzymskiego mitu, niejaki Vesuvius centaur, zakochał się w syrenie o imieniu Parthenope, a Zeus z zazdrości o to uczucie zamienił centaura w wulkan a Parthenope w miasto Neapol. 

    a jakie jest dzisiejsze Napoli? jest głównym miastem regionu Kampania i przez wieki wywierało i wywiera wielki wpływ na wszelkie dziedziny wiedzy oraz kultury na poziomie światowym. a Misiowa Rodzinka zapewnia nas, że jest pyszne jak pizza neapolitana i wesołe jak pieśni z opery buffa.
    na pewno słyszeliście to powiedzenie "zobacz Neapol a potem umrzyj" (vedi Napoli, e poi muori) a słyszeliście to nieco szowinistyczne z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera: "wolę polskie g*wno w polu niż fiołki w Neapolu"?

    oto rzut okiem na Napoli, Zatokę Neapolitańską i Morze Tyrreńskie:


    w panoramie Neapolu nie może zabraknąć charakterystycznej góry... czyli masywu wulkanu Wezuwiusz... 
    panorama Napoli z Wezuwiuszem w tle

    na Ziemi wulkany występują głównie w okolicach krawędzi płyt tektonicznych, w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfikuich mentalność jest dosyć oczywista albo drzemią albo sieją strach gdy wydobywa się z nich lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. najwięcej aktywnych wulkanów, bo 76, jest na wyspach Indonezji, a jeśli chodzi o Europę to są głównie na Islandii i we Włoszech.

    Misiowa Rodzina a u ich stóp Wezuwiusz!

    Wezuwiusz drzemie od 1944 roku, ale i tak jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpieczniejszych wulkanów na Ziemi, gdyż u jego podnóży mieszka od 2 do 4 milionów ludzi. najbardziej znany jest z wybuchu 24 sierpnia 79 r., w którym zniszczył PompejeHerkulanum i Stabiewiedzieliście, że odkopany w Herkulanum teatr stał się wzorem dla Amfiteatru w Łazienkach Królewskich w Warszawie? ostatnia duża aktywność wulkanu miała miejsce 13 marca 1944 r.

    Wezuwiusz wznosi się na wysokość 1281 m n.p.m., a jego krater na wierzchołku ma średnicę ok. 600 m i głębokość ponad 200 m.

    Mały Książę na swej maleńkiej planecie miał trzy wulkany , z czego jeden wygasły. dbał o każdy, bo jak wiadomo "dobrze uprzątnięte wulkany płoną powoli i regularnie, bez wybuchów".  Misiowa Rodzina patrząc z krawędzi Wezuwiusza w głąb jego zaspanego brzucha, widziała dobrze, że tutaj żadne kominiarskie usługi nie były przeprowadzane od bardzo dawna... 

    ostatnio wspomnieliśmy o kraterze na planetoidzie Gaspra 951 który nosi nazwę Krynica, po Krynicy-Zdrój... i tak się rozmarzyliśmy o kraterach na Księżycu... 

    a Wam jeśli się marzy podróż do Neapolu zaglądnijcie najpierw TUTAJ i TUTAJ po sporą dawkę informacji i zdjęć. a sporo zdjęć z Wezuwiusza znajdziecie TUTAJ.