10.01.2014

Toki i pieniądze

mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają... ale Toki miał wiele frajdy robiąc sobie zdjęcia z monetami zgromadzonymi przez jego opiekunkę.
to, że Toki zainteresował się monetami wcale nie oznacza, że staje się materialistą. ależ nie, on tylko strasznie lubi odkrywać co kryje dom, w którym mieszka.

więc dzisiaj będzie o pieniądzach!


chyba najsłynniejsze przysłowie dotyczące mamony, to łacińskie... zaraz zaraz jak to było... patison na omlet? nie nie... chodzi o... "pecunia non olet", czyli pieniądze nie cuchną. Toki sprawdził i jest zdania, że pieniądze jednak mają swój zapach! natomiast cytowane przysłowie mówi o tym, że... źródło pozyskiwania pieniądza nie wpływa na jego wartość ani na jego wygląd zewnętrzny. (co oznacza, że zarówno sprzątaczka jak i biznesmen w portfelu mają pieniądze o takiej samej wartości, chociaż na pewno któreś z nich ma ich więcej)

otoczony monetami z różnych zakątków świata Toki poczuł się bogaty... w różne stopy metali ;) i przy okazji udało mu się zrobić zdjęcie z kimś znanym!


pieniądz to środek płatniczy występujący w formie banknotów (pieniądz papierowy), monet (pieniądz metalowy) oraz w formie pieniądza bezgotówkowego, tzw. rozrachunkowego, który ma postać elektronicznego zapisu na kontach bankowych (karty magnetyczne).

Toki spędził najwięcej czasu wśród pieniędzy metalowych. i tak, monety (bilon) jak każdy wie są okrągłe i powstają ze stopów metali, a ich produkcją zajmują się krajowe mennice. kształt bilonu dosłownie określa naturę pieniądza... wszystkie monety toczą się i co za tym idzie łatwo zmieniają właściciela.

ile jest walut na świecie? Toki nie wie dokładnie, ale na pewno ponad 100. listę najważniejszych walut świata otwiera m.in., USD - dolar amerykański, potem jest EUR - dolar z Eurolandu i GBP - funt brytyjski. unia monetarna Unii Europejskiej wciąż się rozrasta i tym samym Euro wypiera narodowe waluty. szkoda, bo to oznacza, że sporo monet wśród których Toki robił sobie zdjęcia to bezwartościowe metalowe krążki.


Toki dowiedział się, że można zarabiać na różnicach kursowych, kupując bądź sprzedając waluty... ale nie miał ochoty sprawdzać co to w ogóle znaczy.

mówi się, że pieniądze rządzą światem. Toki gdzieś tam głęboko w swoim mulinowym wnętrzu ufa, że jednak nie... ale choćby nawet bardzo chciał nic na to nie poradzi, że saldo konta bankowego stanowi niezmiernie ważną wartość dodaną do człowieka...

poniżej Toki prezentuje banknot złotowy o największym nominale i monetę o najmniejszej wartości.


… a tak na zakończenie Toki życzy wszystkim wystarczającej ilości banknotów i  bilonu oraz niskiej inflacji, korzystnych stóp procentowych, stop-lossów na odpowiednim poziomie i jeszcze tak na wszelki wypadek jakby wasze finanse nie układały się najlepiej – krewnych za granicą z szansą na pokaźny spadek!

8 komentarzy:

 1. Wybacz, że "Zaśmiecam" ale...
  Jestem Monika.Właścicielka bloga Mamusiowo Dzieciowego.. Przychodzę ze sprawą.. taką życia i śmierci.. dosłownie..

  ... I nadeszła burza.. znikąd.. bo tego dnia "niebo" było czyste, nie "skażone" żadną chmurą. Nikt nie był w stanie przewidzieć wielkich zmian.. Nie było "uprzedzającego" deszczu.. tylko cisza, przed BURZĄ. I nagle wichura(!) Piorun - jeden, za drugim... Niepokój, strach.. i padła diagnoza.. Franio, potrzebuje pomocy..nie takiej z kaprysu... nie z chęci podniesienia komfortu swojego życia.. ale z samej CHĘCI ŻYCIA..

  Na blogu artykuł, o Franiu.. Potrzebuje pomocy.. Organizuję licytację dla tego Bąka i zbiórkę pieniędzy... czy mogłabym liczyć na udostępnienie? Wielką pomocą byłoby także przekazanie czegoś na samą licytację.. nie musi to być rzecz nowa.. link do historii Frania
  http://zawodkobieta.blogspot.com/2014/01/niech-franiowi-wiatr-zawsze-w-zagle.html

  link do wydarzenia:
  https://www.facebook.com/events/286487541499557/

  OdpowiedzUsuń
 2. Toki jest śliczna! Jak zawsze napisałaś świetnego posta. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe czy Toki wie też, że pieniądze szczęścia nie dają... dopiero zakupy! :) Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ohhhh, Toki : ) Ale mi się spodobała Twoja opowiastka o pieniążkach : ) Ja mam taką małą puszeczkę z monetami z podróży- lubię do niej zaglądać : ) Najbardziej podobają mi się monety z Islandii i Nowej Zelandii : )

  OdpowiedzUsuń
 5. A to Toki! Tylko aby nie stał się materialistą:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne te życzenia od Toki :) Niech się spełnią :) Śliczna, bardzo mądra Misia :) Ja też zbieram monety z różnych krajów i lubię w nich pogrzebać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. hahhaha, tacy bogaci krewni za granicą czasami by się przydali ;) Ale nie mam na co narzekać. Dziękuję Ci Toki za tak fajowe życzonka. Zapraszam Misiaki do zabawy u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. te misiaczki są niesamowiete,naprawde śliczne ;-)

  OdpowiedzUsuń